Samiti i Poznanit i mbajtur ditën e sotme vërtetoi edhe njëherë ftohjen e kancelares Merkel me kryeministrin Rama, të cilët patën edhe një bisedë tejet të acaruar midis tyre.

Por një postim në tëitter i gazetarit gjerman Steffen Seibert tregon edhe më shumë për marrëdhëniet tashmë jofunksionale midis Merkel dhe Ramës.

Në konferencën për shtyp duhet të ishte edhe Edi Rama, por që Merkel ka vendosur ta përjashtojë, duke e zëvendësuar me kryeministrin bullgar Borisov

Ndërkohë që në këtë samit u vendos që Maqedonisë së Veriut ti hapen negociatat në tetor, duke e cilësuar si një nxënës shembullor, ndërsa Shqipëria shkëputet me gjasa për të mbetur në klasë.