Nga Flamir Noka

Shqiperia prej kohesh eshte duke rreshqitur drejt autoritarizmit.Kryeministri Rama ka 7 vjet qe nuk len rast pa shfrytezuar per te vendosur nga nje gur ne themelet e idese se tij te vjeter autoritariste..Dhe po ta shohesh me vemendje vazhfimisht ai ka bere gjithshka per ti sunduar shqiptaret dhe jo per ti qeverisur .Nuk eshte as lapsus e as rastesore qe shprehjet e tij baze jane gjobe, gjobe , burg burg burg..Gjithshka eshte ne funksion te projektit te tij ..E mbani mend si nisi qeverisja ne 2013. Gjobe , gjobe, burg burg .burg.A nuk ishte ky zhargoni me i pelqyer dhe me i perdorur i tij ??A nuk i burgosi mijra qytetare hallexhinj vetem pse riparonin catine eshtepise,
apo murin e oborrit . A nuk ishte moto e qeverisjes: gjobe gjobe dhe burg burg kush nuk ka mundesi te paguaj dritat .Te gjitha keto masa ishin per te testuar dhe realizuar nenshtrimin e shqiptareve dhe ne funksion te autoritarizmit .Dhe nuk kishte si ti shpetonte kjo periudhe e pandemise…Thirrjeve te opozites per nderhyrje ne kohe dhe marrje masash te harmonizuara mire dhe te efektshme i pergjigjej me mosperfillje e,ironi e qesendi ..Me shume vonese nderhyri .Edhe kur nderhyri nderhyri nderhyrja ishte gjysmake ,me te vetmen mase Izolimin, karantinen. Nderkohe qe dy komponentet tjere shoqerues te karantines si testimi dhe gjurmimi megjithese te detyrueshem dhe jetike aplikoheshin sa per show mediatik e propogande pra ne fakt jane aplikuar dhe po aplikohen ne mase thuajse te paperfillshme . Tani e shikon se vetem nje komponent i pashoqeruar me dy te tjeret eshte deshtim total dhe do e zgjase pafund karantinen sepse nuk keputet dot zinxhiri i infektimit .Ai tashme po e ndjen se pasojat e strategjise se deshtuar do jene te renda kryesisht ato ekonomike dhe per te lare duart nga kjo gafe qe sapo ka filluar ti rendoje shqiptareve fillimisht u mundua tja pasoj pergjegjesine e vendimeve gjysmake te famshmit komitet anti Covid 19 qe vete e ngriti dhe e drejtonte..Tani qe nuk ngjiti kjo strategji nuk ngurroi te kaloje fajin te qytetaret..Ata jane fajtor sipas tij pse strategjia e tij po deshton dhe jo ai dhe qeveria .Ai nuk duhet te mbaj faj asnjehere ..Dhe fajesimi i qytetareve eshte pjese e strategjise per te lare duart nga pwrgjegjesia por dhe e shfrytezon nga ana tjeter per te vazhduar drejt projektit autoritarizmit .Tani eshte koha te vendos pra edhe nje gur tjeter ne ato themele qe ti lartesoje dite pas dite.Shpjegim tjeter nuk ka. Sepse askush ne nje shtet apo ne nje demokraci funksionale nuk guxon te ndermarre masa te tilla denimesh .Deri 15 vjet burg kush del nga shtepia. .Eshte tmerr. Eshte cmenduri. ..Ketu diferencohen mentaliteti autokratik dhe diktatorial me ate demokratik..Autokracite dhe diktaturat gjithmone e shohin zgjidhjen te masat shternguese ne kurriz te qytetareve..A ka ndonji vend tjeter pervec Korese Veriut ku kriminelet jo vetem qe nuk denohen por lartesohen dhe merren masa drastike qe qytetaret te denohen dhe sakrifikohen . Dhe pse? Se duhet mbuluar deshtimi i strategjise , dhe duhet shfrytezuar ky moment per endrren e sundimit dhe pwrkedhelje te sedres se sundimtarit.. A mund te na thote Kryeminstri pse nuk mori shembulliin e Korese se Jugut por u frymezua nga masat e Korese Veriut ??Koreja e Jugut harmonizoi perfekt trinomin fitues te luftes kunder Covid 19 :testim, gjurmim dhe izolim .Dhe cdo te infektuari i vendosi byzyke elektronik qe edhe ja detyron karantinen edhe e kontrollon nese e ka thyer karantinen. ..Pra byzylyk elektronik per te infektuarit e jo byzylyk metalik( pranga) per qytetaret Ky eshte modeli efikas .Por jo ato te Korese Veriut si izolim, burgim pushkatim(ka info qe po perdor ne mase edhe pushkatim per cdo te infektuar)..A mos duhet tja dime per nder Kryeministrit tone qe masen e pushkatimit po na e kursen??Autokracite nuk ngrihen brenda nje dite por ndertohen gradualisht si ne rastin tone. Ndaj duhen ndalur keto masa e duhen frenuar keto hapa nese duam te jetojme ne demokraci ..