Greqia do të zhvillojë këtë të dielë zgjedhjet për lokale, rajonale dhe ato europiane, ku sipas medies greke “Kathimerini”, nga sondazhet e para, partia Demokracia e Re, e Kyriakos Mitsotakis, udhëheq me 6.8% vota më shumë se SYRIZA e Alexis Tsipras.

Mitsotakis, në një tubim në Selanik, u shpreh se nga takimet e zhvilluara elektorale, ka vënë re se qytetarët janë të zhgënjyer, dhe se nëse partia e tij do të fitojë, do të vërë veton kundër integrimit Europian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.