Nga Nevila Jaupaj

Edvin mo bir, si te kam. Je duke me lojtur nga fiqiri me keto marifete qe ben. Shto ketu dhe veshjet me çitjane e nallane. Si te durojne mor djale. Aman si e shpike kete vettingun, si e polle, kontroll bagetish i thonim ne qemoti. Dhe po ia luan fene qe çke me te. Nuk po pjerdh fare per askend. As keto nderkombetaret nuk kane sy ne balle. As per keto se rruan. Apo i ke paguar majmur. Nuk e shohin se ke lojtur apo kane ikur per lesh dhe ata bashke me ty. Si ua gjen dermanin sapo vijne ne Shqiperi aman. Cu ben mor evlat. Temen e semes. Me shkruajne keto te Sigurimit, majtas dhe djathtas me thone je bere pelivan dhe me ke lene larg dhe mua..
Mezi e besoj por qerrata ke qene qe femije. Ka dhe thashetheme per ne te dy se jemi pak kopila. Hajde gjeje tamam se ne çpike rrreh gjuha e popullit. Kujdes mos ta kendojne letren te shtepise se ke dhe femije te vogel.
Je bere kodosh i pakapshem. Une skam pasur keshu fb, twitter e keshi linkedin, vegla e marifete me tel.
Nuk dua ta dredh muhabetin korr e moslidh si ne fjalimet e fundit, para se te theja qafen, ku ja ngopja si kau peles, e gjithe ata qyqare duartokisnin. Njellojnsi ty sot…Ma ke bere me hile ke shpikur kete bashkeqeverisjen si une gju me gju me popullin. Te dy njelloj tallim trapin dhe ata thone rrofte udheheqja, e me vrap ne darke marrin buk me liste neper dyqane. Jemi me fat, popull koqe kemi qeverisur te dy.
Ta ngas llafin pse po te shkruaj. Shkurt dy gjera
Kete vettigun dhe kjo çorba me Kosoven me kete “gjarperin” e si ia thone llagapin se me kujtojne Miladinin tim keto histori. Kane ardhur fjale qe ketej per keto mysybete.
Ki vettingu, kjo gjeja e lopeve eshte bere gallate e madhe. Ti tall leshte ata te marrin seriozisht. Hiq ke te duash, ver ke te duash, por bej kujdes me trashegimtaret e Birose e te udheheqjes tone te lavdishme. Ti kam lene amanet me liste te gjithe. Dergoji kudo ne Gykate te Larte ne te Ulet ne Kushtetuese ne Strasburg ne Amerike ne Moske shperndaji te gjithe. Keshtu do behesh udheheqes i madh. Kercitu ndonje tollon. Se me burgje ia ke mbytyr tallava fare. Ma ke kaluar ku e ku mua. Gjysma e njerezve te kane care ferrat jashte vendit dhe ti ke shtuar burgjet qamet. Mos ke ndermend ta besh burgun si ushtrine une dikur. Te detyrueshem. ?! Aferim. Beje. Beji nenen kesaj pune. Urte rrine ata. Se luan bythen nga vendi njeri ne Shqiperi per hallet e veta. Vetem per partine. Ua kam bere une vaksinen nuk u del. Ketij brezi qe te kam lene une jo njehere. Dele ti kam bere. Su del e keqja. Tjeret sajdisi vete. Keshtu bej vetting per te gjithe. Ne drejtesi, ne polici, ne politike (ketu vetem per opoziten) ne arsim shendetesi, pemtari, vreshtari. E ke qe e ke ne dore, keputi nje vetting edhe motit. Edhe detit. Aty e ke qendisur me vellezerit greke. Ca si shume e ke hapur doren, po varja, uje eshte. Keshtu bej vetting perdite, per cdo gje. Dhe me shkruaj
Kete Thaçin e ke ngutur shume. Se ai dalldis disi pas pushtetit qyl. Si gjithmone. Nga Rogneri luftonte si luan per liri. Kosova eshte bela e madhe. Bej kujdes se amerikanet jane imperialiste te rrezikshem. Ste pjerdhin fare kur ju prek pllanet strategjike. Ketyre te opozites mos u zer bese. Se mbase ke nga ata qe paguan dhe pandeh se je rehat. Ku i dihet . Ta kercasin dhe ata e thyen qafen. Dhe Kosoven e bene vete ata amerikanet. Se ti i thua Hashes vrap, e ata ju kercasin nje shqelm bytheve te dyve, e ska grope tju nxere. Kam degjuar ketej thashetheme se nga vjeshta do ju pickojne goxha. Mos e merr me shaka. Sajo ndonje gomarllek nga ato thesaret e tua idiote, se si ke mire punet. Per Kosoven dhe Erdoganin, Putinin, do te te shkruaj nga java tjeter.
Kam degjuar paudhesi te shumta sikur ky Dylber Sorrosi po ju ferkon shpesh pas. Aman se do ngeleni me barre e na turperoni sojin. Jo se ne sia thonim kesaj mehalle, se na keni keputur koken, po me terezi se tani del fjala me shpejt e mbetesh me vegla ne dore. Keto punet me te ndenjura sna kane dale per hajer as ne qe vrisnim perdite, ndaj kujdes ku dhe kur ulesh..
Me shkruaj per çdo paqartesi. Megjithese nje mut e keni bere, me keq se ne. Kot nuk thonim ne beme baba te te ngjaj
…dmth baba…
Pres xhevap te kulluar kur te kthenjesh nga Dhermiu…
Yti Enver..