Miq, njeriu qe per 7 vite i mbyll Shqiperise dyert e BE ne nje shperthim qe buron nga nenvetedija me gjuhen tipike te eterve te tij xhelat te popullit shqiptar, zgjodhi Athinen per te sulmuar dhe mallkuar si eterit e tij dikur Bashkimin Europian.
Me kete gjuhe prej prej cubi dhe plot urrejtje ndaj BE si dikur Enver Hoxha baba i tij shpirteror apo Spiro Koleka dajua i tij bilogjik, ai akuzoi BE se po na shtrydh dhe se po tregonte edhe muskujt ndaj nesh. Perveç kesaj ai nuk nguroje, te mallkoje njelloj si eterit e tij BE duke i thene ne djalle vafsh se beme dy dasma dhe nuk na solle nusen.

Padyshim qe Bashkimi Europian ka problemet e veta te brendshme te pomohueshme te cilat nuk e kane penguar asnjehere ate te rritet dhe zgjerohet me anetare te rinj. Por lidhur me deklaratat e fundit te Edvinit dua ti them shefit te narkoshtetit te pare ne Europe sa vijon:
1-Bashkimi Europian i ka treguar Shqiperise jo muskujt siç pretendon me mendesine e etreve ky bastard i bllokmeneve hoxhist por bujarine me te madhe qe Shqiperia ke njohur ne te gjitha kohrat. Ai jo qe nuk i ka shtrydhur pra shfrytezuar kurre shqiptaret por perkundrazi me ndihmat e tij humanitare ne qindra miljon euro ne vitet 1991-1992 ushqeu kombin qe eterit e tu e lane si me te uriturin e planetit. Kurse me ndihmat e tjera financiare gjate ketyre 29 viteve Bashkimi Europian takspaguesit e tij pa llogaritur ndihmat e vendeve te veçanta te BE jane me te medhate qe Shqiperia ka marre ndonjehere ne histori.
2-Lidhur me dasmat e prishura sipas teje nga BE nuk eshte faj i BE se ti organizon dasma kallpe si Roshi yt me Griselden per te mashtruar shqiptaret.

E verteta eshte se prej 7 vitesh dyert e Bashkimit Europian, Shqiperise ja ke mbyllur ti dhe vetem ti.
Se pari me ndertimin e narkoshtetit te pare dhe te vetem ne Europe dhe zevendesimin e shtetit ligjor me shtetin e karteleve te droges shtetin e kapur prej tyre.
Se dyti me lidhjet tuaja koke e xhep me boset e krimit te organizuar, duke shnderruar Shqiperine ne qender operacionale te organizatave kriminale rajonale, europiane dhe boterore.
Se treti me sistemin e korrupsionit te papermbajtur te lidhur direkt me ty si kreu i meduzes duke shnderruar Shqiperine ne vendin e rekordeve me te zeza te korrupsionit, vendin ku punimet publike me parate e takspaguesve shqiptar kushtojne rreth 8 here me shume se sa me kredite e bankave europiane, vendin qe sot renditet i dyti ne bote per ryshfetin, qe miraton ligje te vecanta te diktuara nga kartelet e droges, qe ka 15 fishuar prokurimet sekrete dhe ku familjaret tuaj, deputeteve, ministarve te sojit tend klientela jote fitojne ne kundershtim me ligjin qindra e mijra tendera, koncesione dhe ppp.
Se katerti me blerjet masive te votes se shqiptarve, rikthimin e metodave te eterve te tuaj te ptronazhistve dhe te dhenave personale angazhimin total te narkoshtetit per te rrembyer shtetezuar voten e qytetarve shktterrimin ne menyre perfundimtare te institucionit themelor te demokracise atij te votes se lire.

Se pesti, me kapjen e sistemit te drejtesise, jemi bere vendi i vetem ne Euriope qytetaret e te cilit prej 6 vitesh nuk gezojne nje proces gjyqesor te drejte dhe brenda kohes te arsyeshme. Kjo sepse me metoden top dawn shkaterrove pa zevendesim institucionet kryesore te sistemit te drejtsise, sot pas 6 vitesh gjykata e larte ka vetem 45% te gjyqtarve dhe ne kete Gjykate jane mbi 30 mije dosje qe presin shqyrtim, qindra e mijra prej tyre presin prej 6-8 vite per shqyrtim. gjykata e apelit me pak se 25 te gjyqtarve. Ne gjykatat e faktit ne dhjetra e qindra raste nuk foromojne dot cuorumin per nje trupe gjykuese.
Perveç ketyre, ne kundershtim me kushtetuten ne krye te organeve te drejtesise jane e emeruar vellezer, kuneter, ish prokurore, hetues, xhelate te rregjimit komunist te gjithe pa perjashtim ish punonjes apo bashkepuntor te Fondacionit te kryespekullantit te botes George Soros.

Se gjashti, nga 15 kushte qe jane kerkuar para nje viti per tu plotesuar asnje prej tyre nuk eshte plotesuar plotesisht perkundrazi disa prej tyre jane perkeqesuar si psh kapja e shtetit, ryshfeti, renia a kredibilitetit te sistemit te drejtesise dhe reformes se ketij sistemi, trafiqet e droges dhe trafiqet e tjera kriminale, masivizimi i blerjes se votes etj etj

Se shtati, me largimin masiv te 550 mije shqiptareve nga Shqiperia dhe shnderrimin e saj ne vendin e malkuar per shkak tendin, ne delen e zeze te Ballkanit dhe Europes. Ndaj dhe le ti themi se bashku te dashur miq, Edvinit: Ne djall vafsh ti o bastard i bllokmenve qe i ke mbyllur dyert e Shqiperise per BE. sb