Kancelarja gjermane Angela Merkel mund të mos jetë në mesin e atyre që nuk brohorisin vendimin e Twitter për të ndaluar përgjithmonë Presidentin Donald Trump.

Aftësia për të shprehur veten lirisht është një e drejtë e “rëndësisë elementare” dhe ajo nuk duhet ndaluar, kufizuar nga askush thuhet të ketë thënë të hënën zëdhënësi i Merkel, Steffen Seibert kur u pyet në lidhje me vendimin e mikrobloggerit të premten për të ndaluar Trump pasi disa nga mbështetësit e tij sulmuan me dhunë ndërtesën e Kapitolit të SHBA, duke lënë pesë të vdekur . “Kjo e drejtë themelore mund të ndërhyhet, por sipas ligjit dhe brenda kornizës së përcaktuar nga ligjvënësit – jo sipas një vendimi nga menaxhmenti i platformave të mediave sociale,” tha ai në Berlin ndërsa fliste me gazetarët.

Aksionet e Twitter ranë 8% të hënën, ndërsa aksionet e FacebookFB ranë mbi 2% pasi rrjeti i mediave sociale pezulloi llogarinë e Trump të enjten.